Randers Bike Week Rotating Header Image

Tidsplan

Randers Bike Week foregår i perioden 3. august – 6. august 2017.

 

Tidsplan:

Dato: Onsdag 2. august.

Kl. 14.00 Indkvatering på Motel X åbner
Kl. 18.00 – 19.00 hos Motel X: Aftensmad for gæster på Motel X

 

Dato: Torsdag 3. august.

Omklædning: Aars skole, Kirkegade 4,9600 Aars

Kl. 7.00 Morgenmad
Kl. 9.30 Morgenmad lukker
Kl. 11.00 Holdleder møde i startområdet i Aars
Kl. 11.00 Sekretariat åbner i Aars
Kl. 12.00 Første start i Aars
Kl. 13.50 Præmieoverrækkelse U11 – U17
Kl. 17.00 Præmieoverrækkelse D, H50, H60, C, D og U19
Kl. 19.30 Sekretariat lukker
Kl. 19.50 Præmieoverrækkelse A og B

Starttider 1. etape:

Klasse Starttid Distance Sluttid (ca.)
 U11/U11P 12:00 15 min 12:15
 U13/U13P 12:25 20 min 12:45
 U15/U15P/U17P 12:50 20 min 13:10
 U17 13:15 30 min 13:45
 Præmieoverrækkelse
13:50 14:15
 D/H50/H60 14:20 30 min 14:50
 C/H40
15:00 30 min 15:30
 U19 15:45 35 min + 1 omgang 16:22
Præmieoverrækkelse
17:00 17:20
 Motion 17:00 30 min 17:30
 A/B 18:30
60 min + 5 omgang  19:40

Kl. 18.00 – 19.00 Aftensmad for gæster på Motel X
Kl. 21.00 – 22.00 Aftensmad for gæster på Motel X

 

Dato: Fredag 4. august.

Kl. 7.00 Morgenmad
Kl. 9.00 Morgenmad lukker
Kl. 10.00 Sekretariat åbner ved Fussingø
Kl. 11.00 Første start Fussingø

Starttider 2. etape:

Klasse Starttid Distance Omgange Sluttid (ca.) Bakkespurt (omgang / km)
 U15/U15P/U17P 11:00 46,5 3 12:25 (1 / 10) (2 / 30,6)
 U13/U13P
11:02 31 2 12:00 (1 / 10) (2 / 30,6)
 U11/U11P 11:05 15.5 1 11:36 ingen
 U17 12:03 77,5 5 14:02 (1 / 10) (4 / 61,8)
 A/B 12:35 139,5 9 15:59 (1 / 10) (4 / 61,8)
 U19 12:37 108,5 7 15:20 (1 / 10) (4 / 61,8)
 C/H40 13:50 108,5 7 16:37 (1 / 10) (4 / 61,8)
 D/H50 13:52 93 6 16:23 (1 / 10) (4 / 61,8)
 H60 13:52 77,5 5 15:59 (1 / 10) (4 / 61,8)

Kl. 17.00 Sekretariat lukker
Kl. 18.00 – 19.00 Aftensmad for gæster på Motel X

 

Dato: Lørdag 5. august.

Kl. 6.45 Morgenmad
Kl. 10.00 Morgenmad lukker
Kl. 8.30 Sekretariat åbner ved start
Kl. 9.30 Første start Metervej, Sdr. Borup

Starttider 3. etape:

Klasse Starttid Distance Omgange Sluttid (ca.) Bakkespurt (omgang / km.)
 U13/U13P
9:30 24,8 2 10:17 (1 / 10,2)
 U11/U11P 9:35 12,4 1 10:00 ingen
 U15/U15P/U17P 9:40 37,2 3 10:48 (1 / 10,2) (3 / 35,0)
 U17 10:25 74,4 6 12:17 (1 / 10,2) (5 /59,8)
 U19 10:50 111,6 9 13:33 (1 / 10,2) (5 /59,8)
 A/B 12:00 124,0 10 14:57 (1 / 10,2) (5 /59,8)
 C/H40 13:50 99,2 8 16:19 (1 / 10,2) (5 /59,8)
 D/H50 13:52 86,8 7 16:06 (1 / 10,2) (5 /59,8)
 H60 13:52 62,0 5 15:40 (1 / 10,2) (5 /59,8)

Kl. 18.00 Sekretariat lukker
Kl. 18.00 – 19.00 Aftensmad for gæster på Motel X

 

Dato: Søndag 6. august.

Kl. 6.30 Morgenmad
Kl. 10.00 Morgenmad lukker
Kl. 7.30 Sekretariat åbner ved start
Kl. 8.30 Første start Metervej, Sdr. Borup

Starttider 4. etape:

Klasse Starttid Distance Omgange Sluttid (ca.) Bakkespurt (omgang / km.)
 U13/U13P  8:30 25,2 6 9:17 (3 / 10,2 km.)
 U11/U11P  8:35 12,6 3 9:00 ingen
 U17  9:20 46,2 11 10:33 (3 / 10,2 km.) (6 / 22,8 km.)
 U15/U15P/U17P  9:41 33,6 8 10:42 (3 / 10,2 km.) (6 / 22,8 km.)
 A/B  11:45 50,4 12 12:59 (3 / 10,2 km.) (6 / 22,8 km.)
 U19  11:48 46,2 11 12:56 (3 / 10,2 km.) (6 / 22,8 km.)
 C/H40  13:05 46,2 11 14:14 (3 / 10,2 km.) (6 / 22,8 km.)
 D/H50  13:07 46,2 11 14:18 (3 / 10,2 km.) (6 / 22,8 km.)
H60 13:07 33,6 8 14:07 (3 / 10,2 km.) (6 / 22,8 km.)

Kl. 15.00 Sekretariat lukker

Præmieoverrækkelse:
Ca. kl. 10:50: U11-U17
Ca. kl. 14:30: A, B, U19, H40, H50, H60, C, D